Το κτίριο του Τμήματος Φυσικής βρίσκεται στην Πανεπιστημιούπολη του Ηρακλείου, στα νότια προάστια της πόλης του Ηρακλείου, στο νησί της Κρήτης. Είμαστε διεθνώς γνωστοί για την υψηλή ποιότητα της έρευνας που επιτελείται στο Τμήμα σε όλες τις περιοχές της σύγχρονης φυσικής, καθώς και για την εξαίρετη εκπαίδευση και δυνατότητες τις οποίες προσφέρουμε στους φοιτητές μας. Έχουμε αναπτύξει έναν ευρύ κύκλο σπουδών φυσικής σε προπτυχιακό επίπεδο, καθώς και ένα ανταγωνιστικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα το οποίο οδηγεί σε απόκτηση τίτλων μάστερς και διδακτορικού. Η ιστοσελίδα μας σας προσφέρει μια αναλυτική παρουσίαση των δραστηριοτήτων μας. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες θα χαρούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Το 2019 η Αρχή Διασφάλισης της  Πιστοποίησης και Ποιότητας στην Ανώτατη Εκπαίδευση (ΑΔΙΠ) διόρισε επιτροπή από καθηγητές Πανεπιστημίων του εξωτερικού με σκοπό την πιστοποίηση των προγραμμάτων προπτυχιακών σπουδών (ΠΠΣ) των Τμημάτων Φυσικής στην Ελλάδα. Μπορείτε να δείτε την έκθεση πιστοποίησης του ΠΠΣ του Τμήματός μας εδώ.

Με βάση τη λεπτομερή έκθεση της επιτροπής, το Συμβούλιο της ΑΔΙΠ αποφάσισε ότι "το πρόγραμμα Προπτυχιακών Σπουδών (ΠΠΣ) Φυσικής συμμορφώνεται πλήρως με τις αρχές του Προτύπου Ποιότητας ΠΠΣ της ΑΔΙΠ και τις Αρχές Διασφάλισης Ποιότητας του Ευρωπαϊκού Χώρου Ανώτατης Εκπαίδευσης (ESG 2015)" και στις 14/11/2019 εξέδωσε την αντίστοιχη πιστοποίηση. Το πιστοποιητικό της ΑΔΙΠ είναι διαθέσιμο εδώ.

Weight:
Subscribe to Τμήμα Φυσικής RSS

Πανεπιστήμιο Κρήτης - Τμήμα Φυσικής - Πανεπιστημιούπολη Βουτών - TK 70013 Βασιλικά Βουτών, Ελλάδα
τηλ: +30 2810 394300 - email: chair@physics.uoc.gr