Το Τμήμα Φυσικής γιορτάζει τα 40 χρόνια του

Τον Σεπτέμβριο 2018 συμπληρώνονται 40 χρόνια από τότε που ξεκίνησαν, επίσημα, τα πρώτα μαθήματα στον Τομέα Φυσικής στην τότε "Φυσικομαθηματική Σχολή" του Πανεπιστημίου Κρήτης, στα κτίρια της Τεχνικής Σχολής Αλικαρνασσού. Στην πρώτη εκείνη χρονιά εισήχθησαν στον Τομέα Φυσικής 65 φοιτητές. Το Τμήμα Φυσικής αποφάσισε να γιορτάσει το γεγονός με διάφορες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια του 2018.

Tο Τμήμα είναι ιδιαίτερα χαρούμενο, και περήφανο, που ένας σχετικά μεγάλος αριθμός αποφοίτων του ακολουθεί μία επιτυχημένη ερευνητική καριέρα, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Καθ' όλη τη διάρκεια του 2018 θα διοργανώσουμε μία "επετειακή" σειρά σεμιναρίων που θα δωθούν από πρώην απόφοιτους του Τμήματος που κατέχουν θέσεις σε  Πανεπιστημιακά ιδρύματα και Ερευνητικά Ινστιτούτα  σε Ελλάδα (εκτός Ηρακλείου) και εξωτερικό. Ο κατάλογος με τις ομιλίες των "Επετειακών σεμιναρίων για τα 40 χρόνια του Τμήματος Φυσικής" είναι διαθέσιμος εδώ.

Με την ευκαιρία της συμπλήρωσης 40 χρόνων λειτουργίας του Τμήματος, το πρώτο σεμινάριο του χειμερινού εξαμήνου θα δοθεί την Πέμπτη 27 Σεπτεμβρίου από τον Ομότιμο Καθηγητή κ. Ε. Οικονόμου με τίτλο: "Πανεπιστήμιο Κρήτης, Τμήμα Φυσικής, ΙΤΕ: Μια προσωπική μαρτυρία".

Τα κτίρια του Τμήματος Φυσικής βρίσκονται στην Πανεπιστημιούπολη του Ηρακλείου, στα νότια προάστια της πόλης του Ηρακλείου, στο νησί της Κρήτης. Είμαστε διεθνώς γνωστοί για την υψηλή ποιότητα της έρευνας που επιτελείται στο Τμήμα σε όλες τις περιοχές της σύγχρονης φυσικής, καθώς και για το υψηλό επίπεδο εκπαίδευσης και δυνατοτήτων τα οποία προσφέρουμε στους φοιτητές μας. Έχουμε αναπτύξει έναν ευρύ κύκλο σπουδών φυσικής σε προπτυχιακό επίπεδο, καθώς και ένα ανταγωνιστικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα το οποίο οδηγεί σε απόκτηση τίτλων μάστερς και διδακτορικού. Ελπίζουμε ότι οι ιστοσελίδες μας θα σας προσφέρουν μια αναλυτική παρουσίαση των δραστηριοτήτων μας. Αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες θα χαρούμε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Νέα του Τμήματος Φυσικής

Ημερίδα "Γνωριμίας με τη Φυσική"

Το Τμήμα Φυσικής θα διοργανώσει στις 13 Οκτωβρίου ημερίδα "Γνωριμίας με τη Φυσική". Η ημερίδα απευθείνεται σε μαθητές Β' και Γ' Λυκείου και σε καθηγητές Φυσικής Μέσης Εκαπίδευσης (είτε διορισμένους σε Λύκεια, είτε καθηγητές που εργάζονται σε φροντιστήρια). Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της εκδήλωσης εδώ.

Ανακοίνωση για τους Επιτυχόντες στο Τμήμα Φυσικής

Η οριστικοποίηση της εγγραφής των πρωτοετών φοιτητών του Τμήματος Φυσικής, θα γίνει στο διάστημα από 26-09-2018 έως και 10-10-2018 και ώρες 9:00 π.μ. έως 13:00 μ.μ.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ πατήστε εδώ.

Subscribe to Τμήμα Φυσικής RSS

Πανεπιστήμιο Κρήτης - Τμήμα Φυσικής - Πανεπιστημιούπολη Βουτών - TK 70013 Βασιλικά Βουτών, Ελλάδα