Παλαιότερα Νέα

• Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων

Τα "Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων" οργανώνονται από το Τεχνικό Πανεπιστήμιο της Δρέσδης (TU Dresden) σε συνεργασία με την Διεθνή Ομάδα Εκλαΐκευσης Φυσικής Σωματιδίων (International Particle Physics Outreach Group, IPPOG). Τα μαθήματα προσφέρουν την ευκαιρία σε μαθητές Λυκείου να γνωρίσουν τη Φυσική των Σωματιδίων. Γίνονται σε πάνω από 200 σημεία σε 42 χώρες και με συμμετοχή που ξεπερνά τους 10 000 μαθητές. Στην Ελλάδα, συμμετέχουν τα Πανεπιστήμια Κρήτης, Αθήνας, και Θεσσαλονίκης, το ΕΚΕΦΕ "Δημόκριτος" και το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο.  Τα "Προχωρημένα Μαθήματα Φυσικής Σωματιδίων" 2019 στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Κρήτης θα πραγματοποιηθούν το Σάββατο 6 Απριλίου. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.

Τρίτη, 2 Απρίλιος, 2019
  • Ο κ. Ξ. Ζώτος αναγνωρίζεται ως εξαίρετος αξιολογητής επιστημονικών άρθρων

Το Τμήμα Φυσικής συγχαίρει τον καθηγητή Ξενοφών Ζώτο, ο οποίος αναγνωρίστηκε ως ένας από τους 143 εξαίρετους αξιολογητής επιστημονικών άρθρων ("Outstanding Referee") των περιοδικών της Physical Review. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα ξεκίνησε το 2008 και αναγνωρίζει κάθε έτος του καλύτερους ανάμεσα στους 71,000 κριτές άρθρων τα οποία υποβάλονται προς δημοσίευση στα επιστημονικά περιοδικά Physical Review.

Πέμπτη, 28 Φεβρουάριος, 2019
  • Βράβευση φοιτητή Τμήματος Φυσικής από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας

Ο πρωτοετής φοιτητής του Τμήματος μας, κ. Ε. Κοκκίνης ήταν μέλος της Ελληνικής Ολυμπιακής Ομάδας Χημείας που συμμετείχε στην 50η Ολυμπιάδα Χημείας. Στην ομάδα συμμετείχαν 12 μαθητές, απ΄όλη την Ελλάδα, που είχαν πάρει μέρος στον Πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό Χημείας. Η Ολυμπιάδα πραγματοποιήθηκε από 19 έως 28 Ιουλίου στην Πράγα και την Μπρατισλάβα και συμμετείχαν μαθητές από 76 χώρες. Ο κ. Κοκκίνης κατέκτησε χάλκινο μετάλλιο (ένα από τα τρία που κατέκτησε συνολικά η ομάδα) και για την επιτυχία του θα βραβευθεί από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στις 17/2. Το Τμήμα χαίρεται ιδιαίτερα για την επιτυχία και τη βράβευση του φοιτητή κ. Κοκκίνη και του ευχόμαστε κάθε επιτυχία στις σπουδές του.

Ηράκλειο, 12 Φεβ. 2019

Τρίτη, 12 Φεβρουάριος, 2019
  • Το βραβείο "Στέλιου Πηχωρίδη" στον Καθηγητή του Τμήματος Θ. Τομαρά

Το βραβείο Εξαίρετης Πανεπιστημιακής Διδασκαλίας "Στέλιου Πηχωρίδη" για το 2016-2017 απονέμεται στον κ. Θεόδωρο Τομαρά, Καθηγητή του Τμήματος Φυσικής και στον κ. Μ. Μυλωνά, Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας. Το βραβείο θεσπίστηκε από τη Σύγκλητο του Πανεπιστημίου Κρήτης το 1999 προς τιμήν του καθηγητή του  Τμήματος Μαθηματικών Στέλιου Πηχωρίδη, που χάθηκε πρόωρα και ο οποίος εκπροσώπησε με υποδειγματικό τρόπο την έννοια του πανεπιστημιακού δασκάλου. Σκοπός του βραβείου είναι να αναδείξει την έμφαση που οφείλει να αποδίδει στην πανεπιστημιακή διδασκαλία κάθε σύγχρονο Πανεπιστήμιο και να επιβραβεύει εκείνα από τα μέλη του που την υπηρετούν  με ξεχωριστή ικανότητα και αφοσίωση. Το Τμήμα χαίρεται ιδιαίτερα για την εξαιρετική αναγνώριση του έργου του κ. Τομαρά και του ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο μέλλον.

Ηράκλειο - 13 Ιαν. 2019

Παρασκευή, 11 Ιανουάριος, 2019
  • Καθηγητής του Τμήματος στην "dream team" των νέων Ελλήνων επιστημόνων

Ο κ. Κώστας Μακρής, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Φυσικής, συμπεριλαμβάνεται σε ένα κατάλογο σαράντα πέντε Ελλήνες επιστημόνων, γεννημένοι από το 1974 και μετά, που έχουν δημοσιεύσει εργασίες με επιρροή στο κορυφαίο 0,1% της παγκόσμιας επιστήμης. Ο κατάλογος συντάχθηκε από τον κ. Ι. Ιωαννίδη, καθηγητή στην Ιατρική Σχολή και στη Σχολή Θετικών και Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Stanford των ΗΠΑ και δημοσιεύθηκε πρόσφατα στην εφημερίδα "Καθημερινή". Το Τμήμα χαίρεται ιδαίτερα για την ιδιαίτερη αναγνώριση του έπιστημονικού έργου του κ. Μακρή και του ευχόμαστε κάθε επιτυχία στο μέλλον. Πληροφορίες για την έρευνα του κ. Μακρή μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του.

Παρασκευή, 5 Οκτώβριος, 2018
  • Το Τμήμα Φυσικής γιορτάζει τα 40 χρόνια του

Εκτυπώσιμη μορφήPDF version

Τον Σεπτέμβριο 2018 συμπληρώνονται 40 χρόνια από τότε που ξεκίνησαν, επίσημα, τα πρώτα μαθήματα στον Τομέα Φυσικής στην τότε "Φυσικομαθηματική Σχολή" του Πανεπιστημίου Κρήτης, στα κτίρια της Τεχνικής Σχολής Αλικαρνασσού. Στην πρώτη εκείνη χρονιά εισήχθησαν στον Τομέα Φυσικής 65 φοιτητές. Το Τμήμα Φυσικής αποφάσισε να γιορτάσει το γεγονός με διάφορες εκδηλώσεις κατά τη διάρκεια του 2018.

Tο Τμήμα είναι ιδιαίτερα χαρούμενο, και περήφανο, που ένας σχετικά μεγάλος αριθμός αποφοίτων του ακολουθεί μία επιτυχημένη ερευνητική καριέρα, σε Ελλάδα και εξωτερικό. Καθ' όλη τη διάρκεια του 2018 θα διοργανώσουμε μία "επετειακή" σειρά σεμιναρίων που θα δωθούν από πρώην απόφοιτους του Τμήματος που κατέχουν θέσεις σε  Πανεπιστημιακά ιδρύματα και Ερευνητικά Ινστιτούτα  σε Ελλάδα (εκτός Ηρακλείου) και εξωτερικό. Ο κατάλογος με τις ομιλίες των "Επετειακών σεμιναρίων για τα 40 χρόνια του Τμήματος Φυσικής" είναι διαθέσιμος εδώ.

Τρίτη, 19 Μάρτιος, 2019

Πανεπιστήμιο Κρήτης - Τμήμα Φυσικής - Πανεπιστημιούπολη Βουτών - TK 70013 Βασιλικά Βουτών, Ελλάδα